Aktualności

Chciałbym zarekomendować nam wszystkim wykonaujacym zawody prawnicze, a wciąż wrażliwym dla praw człowieka.
Spektakl „Odpowiedzialność” w reż Michała Zadary w Teatrze Powszechnym w Warszawie!
Szczegóły na stronie Teatru.
———————-

Prof. dr hab. Roberta Grzeszczak, kierownik Centrum Badań Ustroju UE, został w maju 2022 roku wybrany do prestiżowego stowarzyszenia naukowego – Academia Europea!

Wybór został dokonany po procesie nominacji przez członków stowarzyszenia i recenzji dorobku profesora przez zagranicznych członków Akademii, w wyniku których prof. Grzeszczak uzyskał najwyższą ocenę i rekomendację do nominacji członkowskiej.

Celem Academia Europaea jest rozwój i propagowanie doskonałości w naukach humanistycznych, prawniczych, ekonomicznych, społecznych i politycznych, matematyce, medycynie, naukach przyrodniczych i technicznych na całym świecie – dla dobra publicznego. Celem Akademii jest promowanie badań europejskich, doradzanie rządom i organizacjom międzynarodowym w sprawach naukowych oraz dalsze badania interdyscyplinarne i międzynarodowe.
Academia Europaea powstała w 1988 z inicjatywy m.in. brytyjskiej Royal Society.
Szczegóły na: https://www.ae-info.org/

===============================
Centrum Badań Ustroju Unii Europejskiej zaprasza na seminarium na temat: „UE i Ukraina- fakty i mity”
17 maja 2022 o godz. 16.45
Sala 114 Collegium Iuridicum IV (udział na miejscu lub online)
na którym chcielibyśmy porozmawiać o przyszłości Ukrainy w UE.

Plan seminarium:
Prof. dr hab. Robert Grzeszczak „Co prawnie oznacza członkostwo w UE dla Ukrainy?”
Dr hab. Magdalena Słok-Wódkowska „Czy umowa stowarzyszeniowa przybliża Ukrainę do członkostwa?”
Dr Jagna Mucha „Ja konsument- co zmieni się gdy w UE zmieni się Ukraina?”
Dyskusja
rejestracja przez formularz:
https://wpia.uw.edu.pl/pl/samodzielne-pracownie/centrum-badan-ustroju-unii-europejskiej/aktualnosci-cuue
zapraszam!
————————
Reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego laureatem specjalnego wyróżnienia na międzynarodowym konkursie 19th Vis Moot East. W tegorocznej edycji konkursu drużyna UW została nagrodzona tytułem Honorable Mention w kategorii Best written Memorandum for Claimant.

Konkurs Vis Moot East to drugi największy na świecie konkurs z międzynarodowego arbitrażu handlowego. Jest on organizowany co roku w Hong Kongu w ścisłej współpracy z ICC oraz organizatorami wiedeńskiej edycji konkursu Vis Moot, w którym również weźmie udział drużyna UW. Konkurs składa się z dwóch etapów: przygotowania pism procesowych w imieniu powoda oraz pozwanego, a następnie udział w posiedzeniu trybunału arbitrażowego.

Sukces drużyny UW został poprzedzony czynnym uczestnictwem w stacjonarnych konkursach przygotowawczych (Premoot) w Dubaju, Pradze, Berlinie, Belgradzie, Warszawie oraz oraz awansem do półfinałów zdalnego konkursu organizowanego przez Teheran Regional Arbitration Centre.

W skład tegorocznej drużyny wchodzą: Przemysław Bednarski, Jakub Biegański, Witold Janas, Aleksandra Kozerska, Borys Sadowski, Krzysztof Walczyk. Opiekę merytoryczną nad drużyną sprawował dr Rafał Morek.

Informacja- niderlandzkie Stowarzyszenie Prawa Europejskiego udostępniło raporty FIDE 2021 w formie PDF.

Książki znajdują się w załączniku oraz pod adresem https://fide2020.eu/

Są to trzy tomy książek naukowych, z których każda jest poświęcona jednemu z tematów XXIX Kongresu FIDE w Hadze. W każdym z tomów znajduje się także raport przygotowany przez polskich sprawozdawców.

Topic 1: National Courts and the Enforcement of EU Law – the pivotal role of national courts in the EU legal order

Topic 2: Data Protection – setting global standards for the right to personal data protection

Topic 3: EU Competition Law and the Digital Economy – protecting free and fair competition in an age of technological (r)evolution)